כללי


15% מכלל הזוגות המנסים להרות, סובלים מאי-פוריות קבועה או זמנית. כ-40% מהמקרים הינם עקב בעיות באיכות הזרע.
פוריות הגבר במהותה היא יכולתו לייצר זרעונים תקינים שיצליחו להגיע לחצוצרה ושם להפרות את ביצית האישה.
גבר מייצר באשכיו בממוצע 1,000 תאי זרע בשנייה, או 100 מליון תאים ביממה. באופן נורמלי, גבר ממוצע פולט 40-200 מליון תאי זרע בפליטה.
תא גולמי זקוק ל72-74 יום כדי להתפתח לכלל תא זרע בשל. תאי הזרע יוצאים מכל אשך אל תוך עילית האשך (צינור מפותל הנמצא מעל ומתחת לחלקו האחורי של האשך) ושם הם נאגרים עד שמגיעה שעתם לפליטה מן הפין. מעילית האשך נעים תאי הזרע דרך חבל הזרע וצינור הזרע. בצינור הזרע מצטרף אליהם נוזל המיוצר בשלחוף הזרע וכך נוצר נוזל הזרע שנע דרך השופכה ונפלט מן הפין. גבר פורה הוא זה המסוגל לשגר כמות מספקת של תאי זרע תקינים אל תוך הנרתיק בגוף האישה.
ריכוז נמוך מ-20 מליון תאי זרע בסמ"ק, יכולת תנועה ירודה או שיעור גבוה של תאי זרע לא תקינים – מפחיתים את הסבירות להריון, ללא טיפולי הפריה.

אם נסכם את התיאור הקליני לאי-פוריות בגבר נוכל לתארו כ-

 • ניסיונות כושלים לעבר אישה במשך למעלה משישה חודשים. (כמובן שיש לוודא שאין לאישה בעיות פוריות משלה).

 • ספירת זרע נמוכה. (5 מליון למ"ל במקום 200 מליון).

 • זרע פגום למעלה מ-50%.

 • חוסר יכולת חדירה של הזרע לביצית.

כ-6% מן הגברים בגיל הפריון אינם פוריים במיוחד לאור העובדה שכמות הזרע הממוצעת נמצאת בכיוון ירידה מתמדת. במאה האחרונה ירדה כמות הזרע הממוצעת בכ-40%. במשך השנים האחרונות נעשו מחקרים רבים למצוא את הסיבה לירידה בספירת הזרע, תוצאות המחקרים העלו כי במרבית המקרים (אלא אם קיימת בעיה פיזיולוגית מאובחנת) הגורמים לירידה
במדדי הזרע נעוצים בתזונת הגבר, אורח חיים וסביבה.
למרות שכמות הזרע היא בהחלט גורם לא מבוטל בבעיות פריון, איכות הזרע חשובה יותר. איכות הזרע נמדדת כפונקציה של תנועתיות (אחוז תאי הזרע בעלי תנועתיות תקינה) ואחוז תאי הזרע בעלי מבנה נורמאלי.

אבחון אי-פריון בגבר

הרופא המומחה לבעיות אי-פריון לרוב יבצע בדיקות (מעבר לתשאול בסיסי על היסטוריה רפואית של הגבר) שיכולות לעזור בבירור הסיבה לאי-פוריות , הבדיקות כוללות:

 1. בדיקות גופניות כלליות: בדיקה ידנית של האשכים והפין; גודל בלוטת התריס ועוד. במישוש החלק העליון של האשך ניתן לאתר רגישות, מתח והתקשות בעילית האשך שיכולים להעלות חשד לדלקת החוסמת את דרכי הזרע. גם דליות (וריקוצלות) באשכים ניתנות לאיתור במישוש ידני.
 2. ספירת זרע: בדיקה לבירור כמותו ואיכותו של הזרע מבחינת: ריכוז, תנועתיות ומבנה מורפולוגי , לבדיקה זו מצטרפות גם בדיקות ביוכימיות של נוזל הזרע ובדיקה לגילוי נוגדנים לזרע.

 3. בדיקות דם: בעזרתן ניתן לזהות בעיות הורמונאליות או נוכחות של זיהומים.
  בדיקות הדם נועדו לבדוק אם יש בעיות בהפרשת אחד או יותר מההורמונים שלוקחים חלק בפריון הגבר:
  * ההורמונים LH ו-FSH שנקראים גונדוטרופינים ומופרשים מבלוטת יותרת המוח בהוראת הורמון נוסף, GnRH.
    FSH מעורר את ייצור תאי הזרע באשך ו-LH מעורר את ייצורו של הורמון הטסטוסטרון באשך, באופן כללי רמות
    גבוהות מדי או נמוכות מדי של ההורמונים הגונדוטרופינים מעידות על בעיה.
  * טסטוסטרון , הורמון המין הגברי הראשי, אחראי על :הפעלת שלפוחיות הזרע ובלוטת הערמונית שהן שני המקורות
    העיקריים לנוזל הזרע שבתוכו שוחים תאי הזרע בזמן הפליטה; על הבשלתם הסופית של תאי הזרע וכן על בקרת
    רמת ההורמונים FSH ו-LH ושל הטסטוסטרון עצמו.
  * בד"כ בודקים גם את רמת ההורמון פרולקטין, שרמה גבוהה מדי שלו מפריעה להפרשת GnRH באופן תקין.

 4. תרביות שתן וזרע לחיידקים: הימצאות חיידקים יכולה להעיד על דלקת שעלולה לפגוע בדרכי השתן, להתפשט למערכת המין ולחולל זיהום שחוסם את צינורות הזרע או פוגע בתאי הזרע.

 5. אולטראסאונד אשכים.

 6. בדיקות תיפקודי זרע במערכת הנשית.
  בבדיקות אלה נבחנות: יכולת תנועת הזרע בריר צוואר הרחם; יכולת החדירה של הזרע לביצית ויכולת ההיצמדות של הזרע למעטפת הביצית.

 7. סונוגרפיה.
  בבדיקה מזריקים חומר ניגוד לתוך צינורות הזרע כדי לאתר חסימה אפשרית בצינורות. תיתכן חסימה בעלית האשך, בצינור מוביל זרע ועוד. הבדיקה כמעט לא נמצאת בשימוש אבחנתי.

 8. ביופסיה של האשך.
  בבדיקה של דגימה זעירה מהאשך משתמשים לעתים כדי לאבחן את הסיבה לאזוספרמיה – היעדר זרע בזרמה שהתבררה בבדיקת הזרע. כיון שמדובר בפעולה ניתוחית, משתמשים בה בדרך כלל רק כאשר נעשה קודם חיפוש
  אחר הסיבה לאזוספרמיה בדרכים אחרות, רבות ככל שניתן.
  בבדיקה אפשר לראות שלבים שונים בהתפתחות תאי הזרע, ולבדוק אם הבעיה היא בייצור הזרע או ביציאה שלו מצינורות הזרע החוצה. היום נוטים לעשות ביופסיה כזאת בעיקר במקרה שכבר הוחלט על טיפול בהפריה חוץ גופית
  עם מיקרומניפולציה.

בדיקות איכות הזרע

איסוף הזרע:
איסוף הזרע לצורך בדיקה, נעשה באוננות או תוך קיום יחסים ושימוש בקונדום מיוחד שאינו מכיל חומרים הפוגעים בזרע.
איסוף הזרע צריך להיעשות לאחר הימנעות מיחסי מין למשך פרק זמן קבוע (בין 2-5 ימים), הואיל ולמשך הזמן בין מועד קיום היחסים לבין מתן הדגימה, ישנה השפעה על תוצאות הבדיקה ובעיקר על ריכוז הזרעונים. עם זאת , אם מעוניינים להגיע
לתוצאה שתשקף נאמנה את ריכוז הזרע וטיבו ביחס לבעיות הפוריות, חשוב לבצע את הבדיקה לאחר הימנעות שמשכה כמשך תדירות קיום היחסים הרגיל של אותו זוג.

כמות נוזל הזרע:
דגימת הזרע מורכבת מזרעונים ומנוזל הזרע. כמות הזרע המקובלת כתקינה היא 1.5-6 מ"ל. כמות גדולה יותר יכולה לרמוז
על דלקת בשלפוחית הזרע או בערמונית וכמות קטנה יותר יכולה לרמוז על חסימה בדרכי המין או הפרעה בבלוטות.

התנזלות וצמיגות:
נוזל הזרע עובר קרישה, בהשפעת חלבונים המופרשים משלפוחיות הזרע ומתנזל שוב כעבור 20-40 דקות בהשפעת אנזימים (פרוטאינסות) המופרשים מבלוטת הערמונית. אי-קרישה או חוסר ניזול יכולים להעיד על ליקוי באיבר האחראי על כך. צמיגות גבוהה יכולה להפריע לתפקוד הזרעונים.

חומציות:
לנוזל הזרע דרגת חומציות של 7.2-7.8 , ערך זה נובע מתערובת של הפרשות חומציות מהערמונית והפרשות בסיסיות משלפוחית הזרע. PH גבוה מ-8 יכול לרמוז על נוכחות דלקת או ליקוי כלשהו בהפרשת הערמונית , PH נמוך מ-7 יכול לרמוז על ליקוי בפעילות שלפוחיות הזרע.

תאי דם לבנים:
ממצא של יותר מחמישה תאי דם לבנים לשדה מיקרוסקופי בדגימת הזרע עלול להעיד על דלקת באברי המין. תאי הדם הלבנים בנוזל הזרע יכולים לגרום להצמדת זרעונים אליהם ולהפחתת כושרם לנוע.

ריכוז הזרעונים:
ריכוז הזרעונים התקין בדגימת הזרע צריך להיות בין 20 מליון ל-200 מליון וסך כל הזרעונים בדגימה לפחות 50 מליון. אך אין אלה ערכים סופיים , הואיל ונמצאו גם גברים פוריים עם ריכוז זרע נמוך בהרבה מהמינימום האמור לעיל.

תנועתיות הזרע:
לזרעונים היכולת המופלאה לחדור דרך צוואר הרחם , לחצות את חלל הרחם, למצוא את פתחי החצוצרות ולהגיע לאזור
הפריית הביצית בחלקה הרחוק של החצוצרה, בתוך 15 דק'. בשל הדרך הארוכה שעליהם לעבור, נודעת משמעות רבה לכושר התנועה של הזרעונים, בתהליך ההפריה. מצב הנחשב תקין הוא כאשר 40% ומעלה של הזרעונים נמצאים בתנועה קדימה. תנועה לקוייה יכולה להיגרם מסיבות שונות, כמו ליקוי במבנה הזרעון עצמו, צמיגות גבוהה של נוזל הזרע או תופעת צימות (היצמדות הזרעונים זה לזה).

מבנה וצורה:
לתאי הזרע צורות רבות ומגוונות וצורות בלתי תקינות מופיעות אפילו בזרע של גברים פוריים. הדבר מצביע על כך שתהליך ההבשלה של הזרעונים וצינוריות הזרע רגיש כנראה מאד ומושפע מדלקות, חבלה, חום והפרעות הורמונאליות. לעתים קרובות יש בזרע הגברים הלא-פוריים אחוז גבוה יותר של תאים לא תקינים.

מעבר מכשולים:
היכולת להעביר את הזרע בעיתוי המתאים, לדרכי הרבייה של האישה, מותנית בזקפה ובמבנה תקין של איבר המין, תנאי
חשוב אחר הוא תכיפות מסוימת בקיום היחסים, בעיקר סביב מועד הביוץ המשוער של האישה. הואיל ומשך חיי הזרע נע בין
48-96 שעות ושל הביצית 24-48 שעות, טווח קצר של זמן בין קיום היחסים לביוץ עשוי לאפשר מפגש בין הזרע והביצית.
הזרעונים המגיעים לכיפת הנרתיק בעת פליטת הזרע, חייבים לעבור דרך ריר צוואר הרחם על מנת לחדור אל תוך הרחם. ריר זה נוצר על ידי בלוטות בתעלת צוואר הרחם ומופרש בכמות רבה ובצמיגות נמוכה סביב מועד הביוץ, בהשפעת ההורמון אסטרוגן. בתקופה זו , התנאים לחדירת הזרעון הם הטובים ביותר. מבחני חדירת הזרע לריר יכולים להצביע על ליקויים הן בזרע והן בריר. בערך בכשליש ממספר הגברים העוברים בדיקה לכושר פוריות אובחנה בעיה בחדירת הזרע לריר צוואר הרחם. לשם כך בודקים את ריר צוואר הרחם בתקופה הסמוכה לביוץ 2-24 שעות מקיום היחסים. בוחנים במיקרוסקופ אם תנועת הזרעונים תקינה וסופרים את מספר הזרעונים החיים בתוכה, ממצא של לפחות חמישה זרעונים בתנועה בשדה מיקרוסקופי נחשב תקין. אם תוצאות הבדיקה אינן תקינות ניתן לחשוד שתיתכן בעיית נוגדנים בזרע או בריר.
המגע בין נוזל הזרע והזרעונים לבין מערכת המין הנקבית יכול לעורר גירוי אנגדי (אנטיגני) ובעקבות זה – להפעלת המערכת החיסונית ולהיווצרות נוגדנים לזרע אצל האישה. אך גם אצל הגבר יכול להיווצר חיסון נגד הזרע של עצמו, בעקבות חבלה באשכים או דלקת חיידקית או נגיפית (חזרת) עם פגיעה בזרע בדרגות שונות, החל מצימות וחוסר תנועה של הזרעונים ועד להרס צינוריות הזרע וחוסר זרע מוחלט. הנוגדנים הניתנים לאיתור בדמו של הנבדק או בבת זוגו, הם מסוג IgG ו – IgM ובריר צוואר הרחם ניתן לאתר גם נוגדנים מסוג IgA. הנוגדנים הנוצרים באישה הם בעיקר נגד ראש הזרעון ואלה שבגבר בעיקר נגד זנב הזרעון, עם זאת יש לזכור שצימות זרעונים איננו נגרם רק ע"י נוגדנים אלא גם על ידי חיידקים, פטריות וכימיקלים שונים.

הגורמים לבעיות אי-פריון בגבר

 1. בעיות באיכות הזרע
  ספירת זרע נמוכה; תנועתיות זרע נמוכה; צורות זרע לא תקינות.

  סיבות אפשריות לבעיות באיכות הזרע:

  עלייה בטמפרטורת האשכים שיכולה לנבוע כתוצאה מ:
 • בגדים הדוקים.

 • ישיבה ממושכת שיכולה לייצר חום גבוה באזור האשכים.

 • ואריקוצלות (דליות - כלי דם מורחבים בצינור הזרע).

 • עודף משקל גבוה– לרוב הגברים השמנים מאד, ספירת זרע נמוכה בגלל קפלי השומן באזור האשכים שמעלים את חומם.

 • בעיות באשכים עצמם כמו: דלקת באשכים (לעתים סיבוך של חזרת), התפתחות לקויה של האשכים.

הרעלה סביבתית עקב:

 • עלייה בזיהום אוויר.

 • גוף רווי במתכות כבדות כמו: קדמיום, כספית, ארסן, עופרת, אלומיניום ועוד שמצויים למשל ב: קפה, קולה, צבעי מאכל אדומים וצהובים המכילים קדמיום שזו מתכת רעילה המתחרה עם אבץ המינרל החשוב ביותר למערכת הפריון הגברית, קצף גילוח שעשיר מאד באלומיניום.

 • חומרי הדברה יכולים לגרום לנזק בלתי הפיך לזרע.

 • תרופות הפוגעות בזרע למשל: תרופה נגד פטריות בשם "גריזופולווין", "רספרים" (אנטיביוטיקה), "קולכיצין" וגם חלק מהתרופות הפסיכיאטריות ותרופות נגד לחץ דם עלולים לפגוע בנוזל הזרע.

 • סמים ואלכוהול.

 • עישון – הניקוטין משפיע על הציר ההורמונאלי היפותלמוס-היפופיזה ופוגע בהפרשת הורמונים תקינה בגוף הגבר.

 • חשיפה ממושכת לקרינה – שמש, מחשב, טלפון סלולארי, טלוויזיה וכד'

השפעות תזונתיות:

 • חסר בויטמינים ומינרלים.

 • צריכה מוגברת של שומנים רווים כמו: מוצרי חלב, שוקולד, בקר, מזונות עשירים במרגרינה ועוד.

 • צריכה מופחתת של ירקות, פירות, דגנים מלאים.

 • צריכה מופחתת של סיבים תזונתיים.

 • צריכת מזון מעובד ועשיר בחומרים מזיקים כמו צבעי מאכל, חומרים משמרים, חומרי טעם וריח סינטטיים ועוד.

 • צריכה מוגברת של אלכוהול, קפאין.

 • צריכה של מזונות המכילים אסטרוגנים סינטטיים (הורמונים סינטטיים מוזרקים לבע"ח) כמו בבשר, ביצים ומוצרי חלב.

אורח חיים:

 • חוסר או עודף בפעילות גופנית.

 • לבישת בגדים תחתונים או מכנסיים הדוקים מדי המגבירים את החום באזור האשכים.

 • ישיבה מרובה בעבודה שגם היא מעלה את חום האשכים (מאפיין נהגי מוניות למשל).

 • סטרס גבוה בחיי היומיום עקב עבודה לחוצה או מתחים רגשיים אחרים.

זיהום על ידי אורגניזמים:

 • התפקיד שאותו ממלא הזיהום במקרים שבהם קיימת אי-פוריות לא מוסברת אצל גברים , אינו מוערך כראוי, בייחוד כאשר מדובר בזיהום א-סימפטומטי על ידי קלמידיה (Chlamydia). הקלמידיה יכולה להשתכן ביותרת האשך ובצינור הזרע ולהשפיע על התפתחות הזרע ועל הפוריות.
  ההערכה היא כי 71%-28% מן הגברים הלוקים באי-פוריות, סובלים מזיהום מקלמידיה, שברוב המקרים לא מטופל משום שאינו מורגש.

בעיות הורמונאליות:

 • בעיות הורמונאליות בבלוטת יותרת המוח, באשכים, בבלוטת התריס או באדרנל.

 1. היעדר זרע בזירמה (אזוספרמיה)

  סיבות אפשריות להיעדר זרע בזירמה:

  חסימת צינורות זרע שיכולה לנבוע כתוצאה מ:
 • פגמים מולדים – 5% מהגברים סובלים מחוסר יכולת לייצר תאי זרע בגלל פגם גנטי: המידע לייצור תאי זרע אגור בכרומוזום y וכיום ידועים הליקויים והחוסרים שמובילים להפרעה, עד חוסר מוחלט בייצור זרע בשל חוסר במידע הגנטי שמורה כיצד לעשות זאת.

 • פגם אנטומי – מצב נדיר החל כשחלק מצינור הזרע של הגבר חסר מלידה. גברים אלו מייצרים זרע, אולם תאי הזרע אינם יכולים לצאת מהאשכים.

 • חסימה בעקבות דלקת .

 • סיסטיק פיברוזיס – חסימה בגלל ריור יתר.

 • וסקטומי – חיתוך צינורות הזרע.

בעיות בשפיכה:
ישנם מקרים בהם אי פריון בגבר אינו נובע מבעיה בתכונות או בכמות הזרע אלא בשפיכה לקוייה , בעיות בשפיכה כוללות:

 • שפיכה מוקדמת.

 • שפיכה אחורית – תהליך בו הזרע נדחף אל שלפוחית השתן במקום החוצה מפתח הפין.

 • אין אונות – חוסר יכולת לשמור על זקפה (כתוצאה ממחלות רקע כמו סכרת, תרופות נגד יתר לחץ-דם או בעיה נפשית).

 • סיבוך של ניתוח או של טיפול קרינתי.

בעיות בייצור תאי זרע.

הפרעות גנטיות והורמונאליות.

 1. גיל
  סיבה נוספת לירידה בפוריות הגבר יכולה להיות גיל מתקדם בעיקר מעל גיל 40.
 2. מערכת החיסון
  תהליך ייצור הזרע ממודר ממערכת החיסון, משום שתאי הזרע לא מסומנים כגורם עצמי בגוף ולכן מערכת החיסון
  עלולה לתקוף אותם, ע"י ייצור נוגדנים כנגדם. באופן תקין מערכת החיסון לא חודרת לתוך האשכים וכך נשמרים
  מפניה תאי הזרע. אולם לעתים חלה פגיעה בהגנה הזו ומערכת החיסון מתקיפה את התאים או אזורים במערכת
  הייצור שלהם.

 3. בעיות פריון משולבות
  חשוב לזכור שמלבד לגורמים לאי-פוריות הגבר ישנו גם הצד של האישה עם הגורמים שלה וישנן בעיות משולבות של הגבר ושל האישה, במצב כזה קיימות בעיות קלות כשלעצמן , אך השילוב בינהן גורם לאי-פריון. הטיפול כמובן תלוי במהות הבעיות, במקרים כאלה גם הגבר וגם האישה עוברים טיפולים, החל בתרופות וכלה בהפריה חוץ גופית.

 4. אי-פריון לא מוסבר
  המונח הזה מתייחס לכל מצב שבו לא מוצאים גורם ספציפי לבעיות פריון. שכיחות מקרי עקרות בלתי מוסברת נעה על פי דיווחים רפואיים שונים בין 27%-6% , אך מירב החוקרים מסכימים על שיעור שבין 15%-10% . אצל זוגות אילו לא נמצאה סיבה ברורה לאי-פריון , גם לאחר בירור מקיף.
  קיימות השערות רבות באשר לגורמים המשפיעים על הפריון – החל בסביבת מגורים מזוהמת וכלה בעיסוק אינטנסיבי מדי בספורט. ייתכן שמתח נפשי רב פוגע בפוריות של הגבר , האישה או שניהם, ייתכן שלאחד מהם או לשניהם יש חיידק סמוי ואולי מדובר בגורמים שעדיין לא ידועים לעולם הרפואה.

הטיפול בקליניקה - התוכנית הטיפולית לפוריות הגבר ושיפור מדדי הזרע

הרפואה המודרנית של ימינו, עם כל הידע הרב, המיכשור והטכנולוגיות המתקדמים, עדייו לא הצליחה לפתח פתרון של ממש לבעיות באיכות זרע הגבר: ספירת זרע נמוכה, תנועתיות מוגבלת ובעיות מורפולגיות בתאי הזרע.
מה שנעשה כיום על ידי הרפואה, הוא ניסיון לאתר את הזרעונים האיכותיים ואותם לקחת לתהליכי הזרעה / הפרייה חוץ-גופית או למיקרומניפולציה. מה שקורה בפועל במצב של בעיות בספירת, תנועתיות ותקינות מבנה הזרע הוא שמבחר הזרעונים שאיתם אפשר לעבוד אינו גדול וכך גם יורד הסיכוי להצלחה מהירה בתהליכי ההפרייה השונים.

בניגוד לרפואה הקונבנציונאלית, הרפואה הנטורופתית הטבעית מטפלת בשורש הבעייה ולא בסימפטומים עצמם ועל ידי כך מאפשרת לגוף לשפר את תהליך ייצור הזרע הן על ידי העלאת ספירת הזרע והן על ידי שיפור איכותו ותפקודו.
היות ואיכות תאי הזרע תלויה במרבית המקרים באורח חיים, תזונה וסביבה (פרט למקרים נדירים בהם אובחנה בעייה פיזיולוגית במערכת הרבייה הגברית), רק לרפואה שעובדת על איזון וטיפול בגורמים הללו יש למעשה את הפתרון האמיתי לבעיות הזרע ושיפור ניכר ומשמעותי במדדי הזרע, כבר ניתן לראות אחרי כחודשיים מתחילת הטיפול.

   

מה כולל הטיפול?

הטיפול בקליניקה הוא למעשה תמהיל טיפולי שפותח על בסיס ניסיון קליני
והצלחות טיפוליות וייחודו הוא בשילוב של כמה כלים טיפוליים העובדים יחד
בסינרגיזם בינהם ומביאים לאיזון תפקודי הגוף בכלל ותפקוד מערכת הרבייה
והמערכת ההורמונאלית הגברית בפרט.
התמהיל הטיפולי מתבסס על החלוקה הבאה: 40% תזונה טבעית,
30% טיפול בתוספים – תוספי תזונה והומוטוקסיקולוגיה ו-30% טיפול ברפלקסולוגיה.

תזונה טבעית
בסיס הטיפול בבעיות פריון הגבר. התאמת של תזונה מאזנת ומשפרת את תפקוד הגוף בכלל ותפקוד מערכת הרבייה הגברית בפרט, המביאה לעלייה בייצור הזרע ובמדדיו.

טיפול בתוספים
תוספי תזונה - התאמה אישית של תוספי תזונה למילוי חסרים קיימים ומתן תוסף ייחודי לשיפור תהליך ייצור הזרע.

הומוטוקסיקולוגיה –התאמה של פורמולות הומיאופתיות ייחודיות המנקזות רעלנים שמצטברים בגוף הגבר כתוצאה מאורח החיים המערבי (סטרס, קרינה, תזונה לקוייה, אלכוהול וכד') בדגש על ניקוז פסולת ורעלנים מאזור הערמונית, צינורות הזרע והאשכים ומשיבות לגוף את איזונו כשהתוצאה הישירה לכך היא שיפור ניכר במדדי הזרע כבר לאחר כחודשיים מתחילת הנטילה.

טיפול ברפלקסולוגיה
הטיפול הרפלקסולוגי עובד בשני מישורים: במישור הפיזי – עובד ספציפית על השבת האיזון התפקודי של אברי ומערכות הגוף המשפיעים והקשורים בתהליך ייצור הזרע בגבר , בינהן: המערכת ההורמונאלית, אברי הרבייה, מערכת העיכול בדגש על תמיכה בכבד המסלק ומנקה רעלנים מן הגוף, מערכת הלימפה ומערכת החיסון ( דגש על מערכות אילו , באם ישנם חיידקים בדגימת הזרע) ועוד. הרפלקסולוגיה מצויינת להפחתת הגודש הורידי באשכים של גברים שמתגלה אצלם וריקוצלה ויכולה להחליף את הניתוח הקיים כיום לבעייה, שברוב המקרים אינו מסייע.                                                                                    במישור הנפשי – הטיפול מאזן את מערכת העצבים, תומך בבלוטת האדרנל "שמתעייפת" במצבי סטרס מתמשכים וקשורה ישירות לייצור הורמונים חשובים לתהליך הרבייה, מפחית מתחים ומאד מרגיע.

 הפגישות הטיפוליות בקליניקה

הטיפול להשגת שיפור באיכות הזרע בנוי על תוכנית שבה  סדרה של מפגשים הכוללת: תשאול, ייעוץ נטורופתי, מתן תוספים, מעקב וטיפולים רפלקסולוגיים. הטיפול דורש שיתוף פעולה, התמדה ומילוי כל ההנחיות הניתנות על מנת להביא לתוצאות הטובות ביותר, בתום סדרת המפגשים, ברוב המקרים שטופלו בקליניקה הושג הריון (במידה ואצל האישה הכל תקין , גם מבחינה רגשית וסטרס) או שבבדיקת זרע שנעשית, ניכרים שינויים משמעותיים לטובה באיכות הזרע. הטיפול הוכיח את עצמו באחוזי הצלחה גבוהים מאד ואצל רבים מהמטופלים (במקרים בהם הבעייה היא בגבר בלבד) נחסכו בעקבותיו טיפולים הורמונאליים לאישה, הכרוכים בסבל פיזי ונפשי וכמובן בהוצאות  כספיות גדולות. ישנם מקרים בהם ניתנת המלצה גם לאישה לעבור טיפול מאזן במקביל, כדי להבטיח תוצאות טובות  ומהירות יותר.

 

שירלי תדהר נטורופתיה N.D ורפלקסולוגיה | התמחות בפוריות האישה והגבר וגניקולוגיה | נייד: 052-3406127  דוא"ל: info@shirleytidhar.co.il

 

Shirley Tidhar. All Rights Reserved © 2010

בניית אתרים: shulman4u

דף הבית | אודותיי | מהי נטורופתיה | שיטות הטיפול | פוריות האישה | פוריות הגבר | טיפול טבעי בנשים | נטורופתיה ובעיות פוריות | טיפולים נוספים בקליניקה | שאלות נפוצות | מאמרים ומחקרים | מכתבי תודה | קישורים | צור קשר