בעיות פוריות - כללי


אירוניה של הגורל: בכל לילה משתמשים מיליוני גברים ונשים ברחבי העולם באמצעי מניעה מסוגים שונים במטרה למנוע הריון ובה בשעה שזוגות אחרים (ההערכה היא כי מדובר בכ-10% מן הזוגות המעוניינים להביא ילד) מנסים אך מתקשים להרות.
גם אם בריאותם של שני בני הזוג תקינה לחלוטין והם מעוניינים להביא ילד לעולם, אין פירוש הדבר כי יתרחש היריון במהלך החודש הראשון או השני לניסיונותיהם.
על פי נתונים סטטיסטיים הסיכוי להתעבר הוא כ-25% בממוצע במהלך כל ביוץ. פירוש הדבר כי לזוג ממוצע יידרשו 4 חודשים כדי להרות, אולם זהו ממוצע בלבד. מקרב זוגות בריאים ופוריים נכנסים 15% להריון בתוך חודש אחד מתחילת ניסיונותיהם; 50% בתוך שלושה חודשים; 75% בתוך 6 חודשים ו-90% בתוך שנה. משמעותם של נתונים אלה היא כי שכ-10% מן הזוגות המתכננים להיכנס להריון, ייתקלו בקשיים.
אי פוריות מוגדרת ע"י מרבית הרשויות כ"חוסר יכולת להתעבר לאחר שנה של קיום יחסי מין לא מוגנים".

כניסה להריון היא תהליך פיזיולוגי עדין, מסובך ומורכב וגורמים רבים עלולים להפריע להתרחשותו התקינה: חוסר איזון הורמונאלי, חסרים ברכיבי תזונה חיוניים, בעיות אנטומיות, מחלות מסוימות ובעיות סביבתיות אחרות הינם חלק מן הגורמים לכך. היות שיש צורך בשניים לקיומו של היריון, הרי שהגורם לקשיים בהתעברות עשוי להיות אצל כל אחד מבני הזוג – הגבר, האישה או שניהם. בדרך כלל כאשר זוג מוגדר "לא- פורה", קיימת נטייה לחפש את הסיבה לבעיה אצל האישה דווקא , אך במקרים רבים אין זה מוצדק. הטענה כי אי-פוריות היא בעיה של נשים , אינה אלא מיתוס. בקרוב לכמחצית ממקרי אי-פוריות, מקור הבעיה היא דווקא אצל הגבר. בעיות בספירת, תנועתיות ואיכות הזרע הפכו להיות מאד שכיחות בקרב גברים כתוצאה ישירה מאופי החיים המודרניים, שכולל: תזונה לקויה, ישיבה ממושכת במהלך היום שתורמת לעלייה בטמפ' האשכים, עבודה בסביבה ממוחשבת עמוסה בקרינה, שימוש מוגבר בטלפון נייד, חוסר בפעילות גופנית והימצאות במצבי מתח וסטרס תמידיים
- כל אילו עלולים לפגוע ישירות בתהליך ייצור הזרע.

נטורופתיה ובעיות פוריות

הפוריות ומהירות ההתעברות תלויות בגורמים רבים – חלקם פיזיים, חלקם פסיכולוגיים, חלקם סביבתיים וחלק משמעותי ניתן לייחס לגורמים התזונתיים.
לצערינו, בעולם המערבי המודרני, אחוז הזוגות הנתקלים בקשיים להרות רק עולה ועולה. בידי הרופאים לא תמיד יש את התשובות לסיבת הקושי להרות והטיפול הרפואי שיכולים לתת לאותם זוגות הינו מוגבל, מעצם היותו מתרכז במערכת הרבייה בלבד מבלי לתת התייחסות לתפקוד כלל מערכות הגוף והנפש.
לנטורופתיה מאידך, בשל היותה רפואה הוליסטית הרואה את האדם כמכלול שלם ובלתי נפרד של גוף ונפש, יש הסתכלות רחבה יותר בכל הנוגע לבעיות פריון בקרב נשים וגברים. בניגוד לרפואה הקונבציונאלית, במקרים הבלתי מאובחנים, שהם הרוב השכיח, מקרים בהם לא נראית סיבה גלויה לעין שיכולה להפריע לתהליך הכניסה להריון, הנטורופתיה מחפשת בהם את הגורמים האפשריים שיכולים בכל זאת לגרום להיווצרותה של בעיית הפריון, על מנת לטפל בהם מהשורש ולאפשר לגוף להרות. זאת עושה באמצעות תשאול מעמיק הכולל אבחון של אופן תפקוד כל מערכות הגוף ולאו-דווקא התמקדות במערכת הרבייה והמערכת ההורמונאלית בלבד.

תזונה שאינה מאוזנת ונכונה יכולה בהחלט לגרום למצבים של "תת פוריות" ולהקטין את הסיכוי להתעברות.
חסרים תזונתיים של ויטמינים, מינרלים, חומצות שומן חיוניות וכד' והצטברות עודף רעלים ופסולת בגוף כתוצאה מ: אכילת מזונות מרוססים ומעובדים, נטילת תרופות על בסיס קבוע, עומס הורמונים על הגוף עקב טיפולי פוריות אינטנסיביים, עישון, קפאין, אלכוהול, מצבי סטרס ממושכים שמייצרים כמות רעלים גבוהה בגוף, קרינת השמש, קרינה מהמחשב ומהסלולארי ועוד, כל אילו יכולים להיות גורמים מעכבים לכניסה להריון, מעבר לגורמים הפיזיולוגיים. הגוף יוצא מאיזונו עקב הצטברות חומרים בלתי רצויים בו ותפקודי מערכותיו השונות עלולים להיפגע כתוצאה מכך.
בטיפוליי בקליניקה אני ממליצה במקביל לניסיונות להרות, לעבור ניקוי של הגוף על ידי תזונה מנקה בשילוב עם צמחי מרפא או הומוטוקסיקולוגיה. הניקוי חיוני ומומלץ בכל שלב, גם לאילו שנמצאות בעיצומם של טיפולים הורמונאליים, היות ומסייע, בין היתר לכבד להתמודד ביתר קלות עם עומס ההורמונים של טיפולי הפוריות. העומס הרב שיוצרים ההורמונים על גוף האישה, במידה ועוברת טיפולים רבים לאורך תקופה ממושכת, עלול להחליש את הגוף ומערכותיו ואת יכולתו להגיב טוב לטיפולים על ידי ייצור גבוה ואיכותי של ביציות, כך שלעתים רצף של טיפולים רבים מדי, בהחלט יכול להרחיק את ההריון המיוחל!

גדולתה של הרפואה הנטורופתית בטיפול בבעיות פריון, היא בכך שנותנת מענה ועובדת על מכלול הגורמים שיכולים לייצר את בעיית הפריון בקרב האישה או הגבר: מטפלת הן בגורמים הפיזיולוגיים אם קיימים כמו למשל במצבים של: חוסר איזון הורמונאלי, שחלות פוליציסטיות, אנדומטריוזיס, בעיות בהשתרשות ברחם וכד' והן בגורמים הנפשיים, הסביבתיים והתזונתיים.
אצל גברים, ידוע שאיכות הזרע תלויה באורח חיים, סביבה ותזונה (פרט למקרים נדירים בהם אובחנה בעיה פיזיולוגית באחד מאברי הרבייה הגברית) ולכן הטיפול הנטורופתי נחשב ליעיל ביותר בטיפול בבעיות זרע, מבין כל תחומי הרפואה המשלימה.
גורם נוסף משמעותי בעיכוב הכניסה להיריון הוא סטרס ולחץ נפשי, אשר מתגברים ככל שעוברים החודשים ואין היריון. השילוב המדהים ברפואה הנטורופתית שמתבסס על טיפול במקביל בגוף ובנפש – יעיל מאין כמוהו. במקרים רבים – חסימות פסיכולוגיות בלתי מודעות, דאגות ומתחים כאלה ואחרים מהווים גורם ראשוני לקושי להרות ולכן מומלץ מאד לטפל ולא להזניח את הפן הנפשי-רגשי, גם במקביל לטיפולים ההורמונאליים.

גם כאשר זוג מוגדר "לא - פורה", אין משמעות הדבר כי לעולם לא יוכל להביא ילדים. בקרב רובו המכריע של הזוגות, הסיבה לבעיית אי הפוריות ניתנת לטיפול ומומלץ לראות בה אתגר בעל סיכוי טוב לפתרון חיובי ומשמח.

בקליניקה, אני מטפלת בזוגות רבים באחוזי הצלחה גבוהים מאד, בכאלה שעוברים טיפולים הורמונאליים ובכאלה שמעוניינים לנסות להרות ללא טיפולים קונבנציונאליים או שהחליטו לעשות הפסקה לתקופת מה מהטיפולים.
אופי ומהות הטיפול המקיף אותו פיתחתי על בסיס ניסיוני והצלחותיי עם מטופלים רבים, יכול בהחלט לקצר את משך הנסיונות / הטיפולים בדרך להריון הנכסף ולחסוך סבל פיזי ונפשי והוצאות כספיות מרובות על טיפולים ארוכים.

יתרונות הנטורופתיה בטיפול בבעיות פוריות:


ü

ניתן לשלב טיפולים בנטורופתיה יחד עם טיפולים הורמונאליים קונבנציונאליים. (הזרעות, טיפולי הפרייה חוץ-גופית ומיקרומניפולציה)
הטיפול הנטורופתי אינו משבש או משפיע על מהלך הטיפול ההורמונאלי , אלא להיפך תומך בו, מחזק אותו, מפחית את תופעות הלוואי הכרוכות בו ומשפר את תוצאותיו בצורה משמעותית.

ü

הנטורופתיה מטפלת באדם כמכלול של גוף ונפש ומתייחסת בטיפול לכל הגורמים לבעיית הפריון: גורמים פיזיים, תזונתיים, פסיכולוגיים וסביבתיים.

ü

הטיפול הנטורופתי מותאם באופן ספציפי לכל מטופל/ת לפי אורח חייו/ה, תזונתו/ה, אישיותו/ה וכמובן הבעיות הפיזיולוגיות המאובחנות כגורמות לבעיית הפריון. אין פתרון קסם אחיד לכולם ולכן ההתאמה האישית מעצימה
את הטיפול ותוצאותיו.

ü

הטיפול הנטורופתי משתמש בחומרים טבעיים בלבד כמו: תוספי תזונה, צמחי מרפא, הומוטוקסיקולוגיה
והכנסת שינויים בתזונה עצמה ואינו מלווה בתופעות לוואי!


שיטות הטיפול אותם משלבת שירלי תדהר בקליניקה, בטיפולים בבעיות פוריות הינם:

תזונה – הבסיס הטיפולי בבעיות פריון! התאמת תזונת ניקוי לאיזון הגוף ולהעצמת תפקודיו.

תוספי תזונה – התאמה אישית של תוספי תזונה למילוי חסרים קיימים, הכנה וחיזוק הגוף לקראת הריון, תמיכה במהלך טיפולים הורמונאליים, איזון הגוף ושיפור תפקודיו.

צמחי מרפא – התאמת פורמולות צמחיות לניקוי, איזון הורמונאלי ושיפור תפקודי אברי הרבייה.

הומוטוקסיקולוגיה (הומיאופתיה מודרנית) – עובדת ספציפית על הגורמים הפיזיולוגיים (הפרעות בביוץ, אנדומטריוזיס, בעיות בהשתרשות ברחם , בעיות בזרע ועוד) ומביאה לשיפור ניכר בתפקודי איברי הרבייה, המע' ההורמונאלית ואיכות תאי הזרע והביציות!

רפלקסולוגיה – טיפול מגע מרגיע לשחרור ממתחים ולהשבת איזון למע' הרבייה ולמע' ההורמונאלית.

פרחי באך – טיפול בגורמים הנפשיים –רגשיים המעכבים את הכניסה להריון או כתמיכה רגשית לתקופת הטיפולים.

      
 

שירלי תדהר נטורופתיה N.D ורפלקסולוגיה | התמחות בפוריות האישה והגבר וגניקולוגיה | נייד: 052-3406127  דוא"ל: info@shirleytidhar.co.il

 

Shirley Tidhar. All Rights Reserved © 2010

בניית אתרים: shulman4u

דף הבית | אודותיי | מהי נטורופתיה | שיטות הטיפול | פוריות האישה | פוריות הגבר | טיפול טבעי בנשים | נטורופתיה ובעיות פוריות | טיפולים נוספים בקליניקה | שאלות נפוצות | מאמרים ומחקרים | מכתבי תודה | קישורים | צור קשר